Grado

Grado to jedna z najstarszych rodzinnych manufaktur w branży audio zajmująca już od ponad pół wieku pozycję lidera w technice dźwiękowej w zaawansowanych systemach hi-end oraz nagraniowych.

Marka Grado jest szczególnie znana w dziedzinie słuchawek oraz wkładek gramofonowych w której to posiada aż 48 patentów. Jej założyciel Joseph Grado jest uznawany za wynalazcę wkładki gramofonowej stereo z ruchomą cewką oraz autora prawdopodobnie największej liczby innowacji w branży audio w historii techniki dźwiękowej za co w roku 1982 został włączony do prestiżowej Galerii Sław Przemysłu Dźwiękowego (Audio Hall of Fame). Technologiczny know how oraz ogromna uwaga przykładana do szczegółów konstrukcyjnych z czasem zaowocowały niespotykanym poziom kontroli barwy, precyzji oraz jakości dźwięku w urządzeniach Grado. Wszystkie słuchawki i wkładki gramofonowe producenta wykonywane są ręcznie zgodnie z pełną specyfikacją i żaden produkt nie opuszcza zakładu dopóki nie brzmi jak Grado.

MEMBRANA
Słuchawki Grado wyposażone są w wentylowaną membranę zawierającą dużą komorę powietrzną. Takie rozwiązanie minimalizuje rezonans membrany oraz zwiększa pasmo przenoszenia w zakresie niskotonowym. Membrana jest wykonana z lekkiego włókna polimerowego i uformowana tak aby zminimalizować amplitudę drgań dla częstotliwości rezonansowych. Masa membrany jest tak obliczona aby zapewnić pełne pasmo przenoszenia o szerokości 20 kHz z dobrym odwzorowaniem niskotonowym.

CEWKA
Słuchawki serii Professional, Statement, Reference oraz niektóre modele serii Prestige wyposażona są w cewki wykonane z ultra-czystej długokrystalicznej miedzi beztlenowej UHPLC. Miedź jest wolno transportowana przez formę w niewielkich ilościach a następnie wyżarzania w celu rekrystalizacji. Brzmienie uzyskane z cewek UHPLC jest łagodniejsze, czystsze i bardziej dynamiczne. Cewka współpracuje z magnesem neodymowym dużej mocy zapewniającym maksymalną skuteczność oraz lepszy dźwięk. Każda kapsuła jest wykonana zgodnie ze standardami Grado a następnie parowana z kapsułą sąsiednią w celu uzyskania identycznego odwzorowania po obu stronach.

Wszystkie metalowe elementy w modelach PS 1000 i SR 325 wykonane są ze specjalnego, odpornego na rezonans, super-twardego stopu. Grado stosuje specjalną metodę technologiczną umożliwiającą zwiększenie porowatości materiału. Ta skomplikowana procedura ma na celu eliminację „dzwonienia” w komorze przetwornika, które mogłoby zdegradować zdolność do reprodukcji szczegółów oraz koloryzować odwzorowanie.

OBUDOWA
Drewniane słuchawki serii Statement i Reference są wykonywane ręcznie ze specjalnie wyselekcjonowanej odmiany mahoniu. Przeprowadzany między kolejnymi etapami technologicznymi skomplikowany proces utwardzania ma za zadanie uzyskanie optymalnych własności akustycznych drewna. Uzyskany w efekcie właściwe dla Grado brzmienie charakteryzuje się ciepłą, harmoniczną barwą, pełnym wokalem, doskonałą dynamiką i łagodną „górą”.

PRZETWORNIK
Techniczne udoskonalenia przetworników Grado obejmują poprawioną konstrukcję membran oraz cewek co zapewnia zwiększone odwzorowanie basu oraz bardziej rozbudowaną percepcję sceny dźwiękowej. Unikalny proces zmniejszenia napięcia membrany zapewnia lepsze odwzorowanie detali. Zwiększona zdolność kontrolowania rezonansu membrany praktycznie eliminuje spowodowane nim zniekształcenia dźwięku. Wszystkie modele słuchawek Grado wyposażone są w ulepszony pałąk nagłowny zapewniający większą wygodę użytkowania.

DŹWIĘK
Słuchawki Grado mogą odtwarzać naturalny dźwięk zapisany na nośnikach stereo zapewniając poziom doznań dźwiękowych i przyjemności słuchania porównywalny z parą dobrych głośników. Ze względu na swoją konstrukcję słuchawki Grado są wolne od efektu pomieszczenia (room effect) oraz problemów związanych z rozmieszczeniem źródeł dźwięku charakterystycznych dla domowych systemów głośnikowych, a ponadto dobrze minimalizują zakłócenia spowodowane dźwiękami z zewnątrz. Dzięki temu możesz słuchać swoich nagrań w dowolnym miejscu, nie martwiąc się o sąsiadów. Ponadto będziesz je słyszał czyściej i lepiej.

Reasumując słuchawki Grado są dokładną antytezą wyrobów masowych i takimi zostaną co wynika z faktu że każdy egzemplarz urządzeń tej marki jest ręcznie składany zgodnie z najostrzejszymi standardami i spełnia wszystkie wymogi najbardziej wymagających norm obowiązujących w USA oraz Europie.